bezchmurnie
12°
10°
sobota
“Stop! Nie Wypalaj Traw”
21 marca 2023 r. | 11:02
0

OSP Huta Stara A rozpoczęła akcję edukacyjną związaną z wypalaniem traw. Akcja pn. „STOP! NIE WYPALAJ TRAW” ma na celu zapobieganie wiosennemu wypalaniu nieużytków oraz informację o skutkach prawnych jakie grożą za takie działania. Na tablicach informacyjnych Gmina Poczesna i w instytucjach rozwieszone zostaną plakaty informujące o naszej akcji. Dodatkowo na terenie gminy umieścimy banery informacyjne.

Przypominamy, że każdego roku w okresie wiosennym dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków rolnych. Proceder ten nie tylko w znacznym stopniu niszczy przyrodę, ale jest również bardzo niebezpieczny m.in. z uwagi na brak kontroli nad błyskawicznie rozprzestrzeniającym się żywiołem. Dym pochodzący z wypalania, powodując ograniczoną widoczność, bardzo często jest przyczyną wypadków i kolizji na drogach, a w konsekwencji dużych strat materialnych i osobistych tragedii.
Każdy taki pożar, a co się z tym wiąże – każda interwencja sporo kosztuje. Koszt jednej interwencji wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych, co rocznie, w skali kraju, daje kwoty rzędu milionów złotych. Należy także mieć na uwadze fakt, że wykorzystanie sił i środków do gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków może znacznie ograniczyć dyspozycyjność i wydłużyć czas dojazdu straży pożarnej do innego zdarzenia, w którym mogą być zagrożeni ludzie lub mienie znacznej wartości.

Jeśli widzą Państwo zagrożenie prosimy o jak najszybsze zgłoszenie pod numerem 112 lub 998.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *