zachmurzenie umiarkowane
12°
sobota
fot. MPK
Oficjalne stanowisko Wójta w sprawie komunikacji w gminie Poczesna
09 czerwca 2021 r. | 11:23
1

Wójt Krzysztof Ujma opublikował na stronie urzędu oficjalne stanowisko w sprawie komunikacji na terenie gminy Poczesna.

Gmina Poczesna obsługiwana jest przez komunikację miejską Częstochowy, w znacznej części finansowaną z budżetu Gminy Poczesna. Gmina Poczesna, będąca bezpośrednim sąsiadem od strony południowej, miasta Częstochowa od wielu lat wspólnie z miastem organizuje transport publiczny i jest w dalszym ciągu zainteresowana jego kontynuowaniem w nowej formule.

Z uwagi na rozległy obszar naszej gminy nie jest możliwe skomunikowanie jej z miastem jedynie jedną linią dochodzącą do centrum Poczesnej. Obecnie trwają rozmowy z władzami Miasta Częstochowa , celem ustalenia dla Gminy Poczesna ciągów komunikacyjnych z kluczowych punktów gminy tj. od strony wschodniej : Wrzosowa, Nowa Wieś, Słowik , Poczesna do centrum lub przez centrum Częstochowy, zachodniej: Brzeziny, Sobuczyna do centrum lub przez centrum Częstochowy, w części centralnej: Wrzosowa Huta Stara B do centrum lub przez centrum Częstochowy.

Gmina Poczesna od wielu lat jest najlepiej skomunikowaną Gminą w Subregionie Północnym. Łącznie w ciągu doby dla naszych mieszkańców jest realizowanych ponad 70 kursów. Ponadto przez Gminę Poczesna kursują również autobusy innych przewoźników. Czynimy starania, aby bilety z ciągów komunikacyjnych, z kluczowych punktów Gminy do centrum Częstochowy były biletami miejskimi, natomiast planowany do uruchomienia transport gminny będzie zgodnie z zarządzeniem Wójta Gminy Poczesna transportem bezpłatnym.

Gmina Poczesna w roku 2019 i w 2020 zawarła umowę z Powiatem Częstochowskim na wspólne finansowanie zadań drogowych dotyczących przebudowy drogi powiatowej 1057 S Huta Stara A-Poczesna, 1056S Mazury-Młynek oraz przebudowa drogi 1056S w ciągu ulic Południowa - Łąkowa, ponadto na drodze wojewódzkiej DW 791 w roku 2020 również rozpoczęły się prace drogowe. W związku z licznymi interwencjami mieszkańców oraz przewoźnika świadczącego usługi transportowe ( tj. MPK), dotyczących dużych utrudnień w przemieszczaniu się po drogach i odcięciu od komunikacji osób mieszkających przy drogach będących w przebudowie , po konsultacjach, została podjęta decyzja organizacji transportu zastępczego. Obecnie na terenie gminy Poczesna funkcjonuje transport zastępczy związany z dużymi utrudnieniami spowodowanymi remontami dróg.

W związku z tym nie należy łączyć transportu zastępczego z ewentualnym transportem docelowym. Docelowa komunikacja , którą chcemy wprowadzić po terenie gminy Poczesna będzie, zgodnie z zarządzeniem Wójta Gminy, transportem bezpłatnym i pozwoli jeszcze lepiej skomunikować gminę. Zgodnie z ustawą o publicznym transporcie zbiorowym operator (gmina ), przy udzielaniu zamówienia publicznego musi zapewnić m.in. tabor najwyższej jakości w tym zapewniający dostępność dla osób niepełnosprawnych i osób z ograniczoną zdolnością ruchową.

Wspólnie z Samorządem Gminy dążymy do tego, aby komunikacja po terenie Gminy była bezpłatna, rozwojowa i spełniająca oczekiwania mieszkańców.

Ponadto informuję że w dniu 25.05.2021 roku podczas sesji Rady Gminy Poczesna zostały podjęte uchwały dotyczące publicznego transportu zbiorowego na terenie gminy Poczesna. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do wysłuchania obrad XXV Sesji Rady Gminy Poczesna – pkt.17 obrad.

Krzysztof Ujma
Wójt Gminy PoczesnaJedna odpowiedź do “Oficjalne stanowisko Wójta w sprawie komunikacji w gminie Poczesna”

  1. KO pisze:

    Niestety znów podział na lepszych i gorszych mieszkańców. We Wrzosowej 3 autobusy MPK a w innych miejscowościach przesiadki z busów do busów…

    16

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *