bezchmurnie
18°
15°
wtorek
fot. wykop.pl
Nawet 1 zł od “małpki”. Poczesna nieźle zarobi na zmianie przepisów!
24 grudnia 2019 r. | 09:35
1

Nowe zadanie własne, ale i nowe wpływy do budżetów gmin – zakłada rządowy projekt tzw. ustawy prozdrowotnej.

Resort zdrowia skierował do konsultacji projekt mający promować prozdrowotne zachowania Polaków. Przewiduje on m.in. wprowadzenie opłat za słodzone napoje i za tzw. małpki, czyli alkohol w opakowaniach o małej pojemności. Pobór tej drugiej opłaty będzie zadaniem własnym gminy. Im więcej sprzedanych małpek w danej gminie, tym większe wpływy do budżetu.

Zgodnie z projektem przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych na wynos będą mieli obowiązek wnoszenia opłaty za sprzedaż napojów alkoholowych w opakowaniach jednostkowych o pojemności nieprzekraczającej 300 ml. Opłata wyniesie 1 zł za każde opakowanie. Ma być wnoszona do końca miesiąca następującego po zakończenia kwartału kalendarzowego na rachunek gminy właściwej ze względu na położenie punktów sprzedaży.

Wpływy z tej opłaty będą stanowić w połowie dochód własny gmin. Pozostałe 50 proc. stanowić będzie przychód Narodowego Funduszu Zdrowia. Część należną NFZ gmina będzie przekazywać funduszowi w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia zapłaty przez przedsiębiorcę.

Rząd szacuje, że dzienna sprzedaż napojów alkoholowych o objętości 100-300 ml wynosi obecnie około 1,3 mln sztuk dziennie, co przy ostrożnych szacunkach może wiązać się z łączną kwotą opłat na poziomie około 500 mln zł. /Serwis Samorządowy PAP/Jedna odpowiedź do “Nawet 1 zł od “małpki”. Poczesna nieźle zarobi na zmianie przepisów!”

  1. ewa pisze:

    Nieźle zarobi jak redaktor prowadzący bedzie kupował małpki w Poczesnej, jeszcze się nie spotkałem z tak idiotycznym tytułem “artykułu” sugerującym że w Poczesnej mieszkają sami alkoholicy.

    2
    1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *