zachmurzenie umiarkowane
21°
19°
czwartek
Największe powołanie w województwie śląskim do Obrony Terytorialnej
28 listopada 2019 r. | 11:22
0

Blisko 150 kandydatów na żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyło bramę jednostki w Gliwicach.
Kolejnych blisko 100 osób dołączy do nich za 8 dni na tak zwanym szkoleniu wyrównawczym.
Po 16. dniach intensywnego szkolenia większość z nich zasili nowotworzony batalion w Cieszynie.
To największe do tej pory powołanie do OT (Obrony Terytorialnej) w województwie śląskim.

Punktualnie o 7:00 rozpoczęła się z pewnością jedna z największych przygód życia 147 mieszkańców śląskiego.
Bardzo nas cieszy, że w województwie śląskim mamy tylu chętnych do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. To niezwykły potencjał, którego z pewnością nie zmarnujemy – podkreśla Szef Sztabu 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ppłk Sławomir Machniewicz.

Wcielenie to pierwszy dzień tzw. szesnastki, czyli 16-dniowego szkolenia podstawowego. Biorą w nim udział osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową. W trakcie wcielenia kandydaci zostali umundurowani, otrzymali ekwipunek oraz załatwiane zostały kwestie ewidencyjne. Jutro ochotnicy poddawani zostaną również ocenie sprawności fizycznej, która obejmuje „test wejściowy”. Wyniki będą wykorzystane w dalszej służbie. Po roku na teście z wf-u, oceniony zostanie postęp jakiego dokonał żołnierz przez 12 miesięcy szkolenia.

Podczas 16. dni największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, taktykę oraz zasad zachowania na polu walki. Kandydaci nauczą się też udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. „Szesnastkę” kończy przysięga, która odbędzie się 7 grudnia w Cieszynie. Wcześniej będą oni jednak musieli przejść tak zwaną „pętlę taktyczną” – to swego rodzaju egzamin weryfikujący zdobyte do tej pory umiejętności.

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w ubiegłym roku. Jest pierwszą brygadą, w której będą służyć psy poszukiwawczo – ratownicze. Właśnie trwa wdrażanie programu pilotażowego GPR K9 WOT.
W tym roku brygada rozpoczęła także formowanie dwóch nowych batalionów
– cieszyńskiego w województwie śląskim oraz brzeskiego w województwie opolskim.

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - WOT daje więc możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą.

Obecnie w województwie śląskim jest ponad 600 terytorialsów a w całej Polsce blisko 23 tysiące.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *