zachmurzenie duże
26°
25°
sobota
ZUS wysłał informacje dla przedsiębiorców
24 listopada 2020 r. | 10:53
0

ZUS na Platformie Usług Elektronicznych przekazał informację o zadłużeniu blisko 400 tys. płatników składek. W województwie śląskim trafiła ona do przeszło 43 tys. firm mających swoje konta na PUE. W piśmie ZUS przypomina o obowiązku terminowego opłacania należnych składek oraz o możliwości skorzystania z ulg przy przejściowych trudnościach finansowych.

Informacja została przygotowana według stanu na 31 października. Podane są w niej należne składki, które powinny zostać opłacone do 30 listopada 2020 r. - Naszym celem jest zainteresowanie klientów stanem rozliczeń na kontach w ZUS. Wcześniejsze zajęcie się tą sprawą pozwoli na uniknięcie dalszego narastania długu, szczególnie że możliwe jest skorzystanie ze wsparcia, chociażby poprzez rozłożenie zadłużenia na raty albo odstąpienie od naliczania odsetek za zwłokę w przypadku zaległości z 2020 r. - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Niewielkie kwoty zaległości mogą być spłacone wraz z bieżącymi składkami. W przypadku większych długów, płatnik może wystąpić z wnioskiem o raty. ZUS zachęca do kontaktu ze swoimi doradcami ds. ulg i umorzeń, którzy przedstawią możliwe warunki spłaty zadłużenia. Doradcy pomogą także w wypełnieniu wniosku i niezbędnych dokumentów. Jeśli ktoś opłacił składki i ma wątpliwości co do kwoty należności wskazanej w informacji, może sprawdzić aktualny stan rozliczeń z ZUS na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) w Panelu płatnika, w zakładce „Salda bieżące”.

- Przypomnę, że każdy płatnik, który posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych, ma dostęp do informacji o tym, za jakie okresy zalega ze składkami, oraz na jakie fundusze, przy czym informacja ta obejmuje 12 ostatnich miesięcy. Zachęcamy, aby przedsiębiorca zweryfikował wykazane przez nas zaległości z własną dokumentacją księgową. W razie potrzeby uzyskania pogłębionej informacji płatnik można wystąpić do naszej jednostki terenowej z wnioskiem o podanie szczegółowych informacji. Wniosek taki może złożyć m.in. za pośrednictwem PUE - dodaje rzeczniczka.

Płatnicy nie posiadający swojego konta na PUE taką informację z ZUS otrzymają pocztą tradycyjną.

Wsparcie dla firm w kłopotach
W tym trudnym okresie pandemii koronawirusa przedsiębiorcy mogą liczyć na różne formy wsparcia. - Dokładamy wszelkich starań, aby nasi klienci otrzymywali właściwą pomoc. Dlatego przypominamy, że oprócz zwolnienia ze składek i wypłaty świadczenia postojowego prowadzący firmy mogą skorzystać także z innych możliwości, jak chociażby odroczenia składek lub rozłożenia ich na raty bez dodatkowych kosztów, czyli bez opłaty prolongacyjnej. Obie ulgi obejmują składki za okres od stycznia 2020 roku. Dotyczą składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Nie ma znaczenia, od kiedy płatnik prowadzi działalność. Nie ma też znaczenia wielkość jego firmy - przypomina rzeczniczka.

Odroczenie płatności dotyczy składek, których termin płatności jeszcze nie minął. Dzięki odroczeniu terminu płatności można zapłacić składki później. Jeśli przedsiębiorca złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Jeśli wniosek o odroczenie złoży po terminie opłacania składek, ZUS naliczy jedynie odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku. Przedsiębiorca może także wystąpić o rozłożenie zadłużenia na raty. Liczbę rat i ich wysokość płatnik ustala w porozumieniu z ZUS.

Innym przewidzianym w Tarczy antykryzysowej rozwiązaniem jest odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę. Jest ono przeznaczone dla płatników składek, którzy mają trudności w terminowym opłaceniu składek w następstwie COVID-19 i dotyczy należności za okres od stycznia 2020 r. Ulga ta dotyczy wszystkich płatników składek – nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa. Odstąpienie od pobierania odsetek będzie możliwe w sytuacji, gdy składki już zostały opłacone, ale po ustawowym terminie płatności.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *