bezchmurnie
18°
15°
wtorek
Krzysztof Ujma: “należymy do gmin, które przodują w pozyskiwaniu środków zewnętrznych”
11 grudnia 2018 r. | 10:45
2

Krzysztof Ujma został Wójtem po raz czwarty. W trakcie tegorocznej kampanii wyborczej padło wiele obietnic. Czy uda się je zrealizować? Przekonajcie się, co ma do powiedzenia nowy - stary Wójt Gminy Poczesna.

Paweł Gąsiorski: Kolejny raz wygrał Pan wybory na Wójta. Trzeba przyznać, że tegoroczna kampania była bardzo brudna. W Internecie było wiele negatywnych komentarzy, w gminie rozwieszane były również nieprawdziwe informacje na Pański temat. Jak Pan ocenia przebieg kampanii wyborczej oraz same wybory? 
Krzysztof Ujma: - To moja czwarta kadencja na stanowisku Wójta gminy Poczesna. Zanim zostałem wójtem, przez trzy kadencje pełniłem funkcję radnego, Przewodniczącego Rady Gminy, mam więc za sobą wieloletnie doświadczenie w pracy samorządowej i wiele kampanii wyborczych. Nigdy nie prowadziłem tzw. kampanii negatywnej. Jestem zwolennikiem prowadzenia kampanii merytorycznej i do tego namawiam wszystkich, którzy zamierzają ubiegać się o mandaty w przyszłości. Mimo natłoku informacji, wyborcy potrafią dokonać właściwego wyboru.

Do Rady Gminy Poczesna wprowadził Pan tylko pięciu radnych. Jednak po pierwszych sesjach widać, że ma Pan większość w radzie. Czy to oznacza "spokój" przez najbliższe lata?
- Tak jak w poprzednich kadencjach, zamierzam współpracować z Radą jako całością dla lepszego porozumienia i lepszych efektów. Jestem pełen optymizmu po tych spotkaniach, które już się odbyły. Mam nadzieję, że radni wykorzystają swoją wiedzę, umiejętności i będą reprezentować swoich mieszkańców w sposób kompetentny i skuteczny. Jestem przekonany, że wspólnie będą patrzeć w jednym kierunku – w kierunku dobra mieszkańców gminy Poczesna.

Przed Panem kolejnych pięć lat rządów. Jakie stawia Pan sobie cele? Wymagania mieszkańców są bardzo duże...szczególnie, że obietnic było sporo. 
- Każde składane zapewnienie co do rozwoju gminy musi być przemyślane i poparte analizą finansową, techniczną tak, aby było realne do wykonania. Zawsze realizuję programy wyborcze w oparciu o środki zewnętrzne, unijne lub własne tzn. budżetowe. Historia powstałych inwestycji i uzyskanego wsparcia finansowego wskazuje, że należymy do gmin, które przodują w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, które są mądrze wykorzystywane.

Jak obecnie wygląda sytuacja finansowa gminy? Pańscy przeciwnicy zarzucali Panu, że potwornie zadłużył Pan gminę.
- Jest to nieprawda, ponieważ kolejny raz mamy ogromne powody do zadowolenia. Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach wydała pozytywną opinię na temat przedłożonej informacji o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze 2018 roku. Nasz budżet jest bardzo stabilny i realizowany zgodnie z planem. Obecna sytuacja finansowa gminy pozwala nam na realizację kolejnych inwestycji. Najlepiej ocenili to w wyborach nasi mieszkańcy, którzy widzą jak wiele jest realizowanych inwestycji, na których im zależy.

W kampanii wyborczej padły jasne deklaracje. Przedszkole w Poczesnej, basen w Hucie Starej B, boisko w Poczesnej czy sala sportowa w Słowiku. Czy gminę Poczesna na to wszystko stać? Czy gmina zamierza skorzystać z funduszy zewnętrznych na te inwestycje? 
- Wymienione inwestycje są kosztowne, ale potrzebne. Przy udziale środków zewnętrznych, unijnych są realne do wykonania. Jeszcze raz z całą stanowczością pragnę podkreślić, że za każdym razem, kiedy składam deklaracje, to nie są one bez pokrycia. Wszystkie te inwestycje, o których Pan wspomniał będą sukcesywnie realizowane. Dodam jeszcze, że skrupulatnie analizujemy wszystkie programy przeznaczone dla samorządów i jeśli nasza inwestycja wpisuje się w te działania to korzystamy z nich i korzystać będziemy zarówno ze środków zewnętrznych, unijnych.

Wjeżdżając do gminy Poczesna, szczególnie przy minusowych temperaturach, widać czym mieszkańcy palą w piecach. Nie jest to ekologiczne spalanie. Jak zamierza Pan z tym walczyć? 
- Ten problem dotyka większość samorządów. Oczywiście nie jest to usprawiedliwienie. Należy przede wszystkim prowadzić edukację w szkołach i wśród osób dorosłych, aby uwrażliwić mieszkańców. Stworzenie korzystnych warunków do wymiany pieców na pewno poprawi jakość powietrza, które wdychamy. Ważnym elementem w tych proekologicznych działaniach jest Program Czyste Powietrze zaproponowany przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej. Wpisuje się tu również program Ograniczenia Niskiej Emisji, wprowadzony w 2008 r., który skutkował wymianą tradycyjnych kotłów na ekologiczne. Od 2011 r. jest udzielane dofinansowanie do inwestycji związanych ze zmianą systemu ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne ze środków budżetu gminy Poczesna. Do tej pory z programu skorzystało ponad 500 gospodarstw. Złożony został również wniosek dla 500 gospodarstw zainteresowanych realizacja programu Odnawialne Źródła Energii, które złożyły deklaracje w tutejszym urzędzie. Czekamy na ocenę wniosku. Reasumując wszystkie te działania winny poprawić stan środowiska i powietrza, którym oddychamy.

Zmieniając temat. Po wyborach samorządowych, władza w powiecie częstochowskim pozostała praktycznie bez zmian. Jednak zmieniła się władza w Sejmiku Województwa Śląskiego. Czy to dobrze, czy źle dla gminy Poczesna?
- Jestem człowiekiem dialogu. Uważam, że zgoda buduje, a niezgoda i konflikty prowadzą do destrukcji. Mam nadzieję, że współpraca z Sejmikiem Województwa Śląskiego będzie układać się bardzo dobrze i skorzystają na niej mieszkańcy gminy Poczesna.

Sesje Rady Gminy są transmitowane teraz w sieci. Radni głosują imiennie. Czy myśli Pan, że to wpłynie na zainteresowanie pracą rady przez mieszkańców? Patrząc na pierwsze statystyki wyświetleń wideo z sesji, zainteresowanie jest mizerne.
- Świat nieustannie się rozwija, przyspiesza. Zmienia się otoczenie i my jako samorządowcy za tymi zmianami podążamy, w wielu dziedzinach przodujemy i sami nadajemy rytm. Myślę, że do zmian trzeba się przyzwyczajać. Nowinki wzbudzają w ludziach zainteresowanie, ale i pewne obawy. Z czasem to się zmienia. Myślę, że i teraz też tak się stanie. Jeszcze chwilę poczekajmy. A transmisje sesji uważam, za dobre. Poruszane na sesji sprawy dotyczą mieszkańców, a przecież nie wszyscy mogą w sesjach uczestniczyć.

Czego mogę Panu życzyć? 
- Jak każdemu człowiekowi – zdrowia, no i oczywiście siły, życzliwych ludzi wokół siebie żebym mógł wszystko zrealizować dla dobra mieszkańców i gminy Poczesna.

Tego Panu życzę. Dziękuję za rozmowę.

Z Wójtem Gminy Poczesna - Krzysztofem Ujmą rozmawiał Paweł Gąsiorski.2 odpowiedzi na “Krzysztof Ujma: “należymy do gmin, które przodują w pozyskiwaniu środków zewnętrznych””

 1. Janina Magus pisze:

  Bardzo mądry człowiek. Jestem dumna, że taka osoba jest na stanowisku wójta.

  6
  4
 2. azor1221 pisze:

  brawo krzysztof ujma oby tak dalej

  5
  2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *