zachmurzenie umiarkowane
wtorek
Firma z 5000 zł kapitałem zaoferowała 16,43 mln zł w przetargu na OZE!
23 listopada 2022 r. | 11:23
0

Tylko jedna firma wystartowała w przetargu na odnawialne źródła energii w gminach Blachownia, Poraj i Poczesna. Ofertę złożyła firma Domotermika Sp. z o.o. z siedzibą w Górkach na kwotę 16 433 701,20 zł.

Gmina na ten cel zamierza przeznaczyć 17 860 638,18 zł.

Dlaczego w tak dużym przetargu wystartowała jedna firma? Sytuację nieco rozjaśnia wiadomość, jaką otrzymałem od właścicielki firmy, który chciała w tym przetargu wystartować.

"Szanowni Państwo, być może to Państwa zainteresowanie, a być może nie. W każdym razie ja czuję się totalnie zignorowana przez Państwa Urząd Gminy, więc być może warto nagłośnić pewien temat.
https://blachownia.bip.net.pl/?a=13203

Otóż uruchomiono przetarg na montaż OZE w Gminie Blachownia. Jedna rzecz budzi wątpliwości kilku wykonawców - chodzi o brak podziału na części. W ramach zamówienia montowane będą różne OZE: fotowoltaika, kolektory czy kotły na biomasę. W Polsce nie ma firm, które mają te wszystkie elementy w ofercie. Dwie duże jednostki są w stanie złożyć oferty i korzystać z podwykonawców. Niestety inni eksperci w swojej dziedzinie są wykluczeni właśnie dlatego, że z niezrozumiałych przyczyn Państwa urząd nie dzieli zamówienia na części. Robią to wszyscy w Polsce, poza Gminą Blachownia. Jakie będą efekty? Tak jak wspomniałam - śladowa ilość ofert. Może jedna, może dwie. Wiemy o tym wszyscy jako wykonawcy. Niestety z tego powodu ceny będą zawyżone. Państwa obywatele zapłacą więcej, bo ktoś w urzędzie chce, aby została wybrana konkretna firma. Inaczej tego nie umiem odczytać. Żal mi mieszkańców, bo o ile na kotły czy solary tak czy siak spłynęłyby maks 2 oferty, tak na fotowoltaikę mogłoby być ich 15. Byłoby konkurencyjnie, można byłoby wybrać dobre materiały, ale widać nie to interesuje osoby decyzyjne. To tyle. Pozdrawiam."

Przedstawicielka wykonawców miała rację. W przetargu wystartowała jedna firma. I tu pojawia się pewien problem. Firma Domotermika Sp. z o.o. została zarejestrowana 29 października 2021 roku. Jej kapitał zakładowy to 5000 zł.

Mam nadzieję, że wzbudzi to uzasadnione podejrzenia komisji przetargowej, że założona w rok temu firma z 5000 zł kapitał przedstawiła ofertę w wysokości 16 433 701,20 zł...

Rozstrzygnięcie przetargu w najbliższych dniach.

PAWEŁ GĄSIORSKIDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *