zachmurzenie małe
sobota
Dodatkowe miliony na fotowoltaikę, piece i pompy ciepła dla mieszkańców gminy Poczesna!
04 lutego 2022 r. | 11:29
1

Cztery lata temu gmina Poczesna starała się o dofinansowanie na Odnawialne Źródła Ekologiczne dla mieszkańców gminy. Wtedy wsparcia gmina nie otrzymała. Ale teraz, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego poinformował o dodatkowych środkach na ten cel. Właśnie został dofinansowany projekt pn. "Odnawialne źródła energii w gminach Blachownia, Poczesna i Poraj", którego liderem jest Gmina Blachownia. Łącznie te trzy gminy otrzymają 14 032 357,60 zł dofinansowania na 707 szt. instalacji systemów wykorzystujących OZE (panele PV, kolektory słoneczne, pompy ciepła c.w.u, kotły na biomasę) w budynkach mieszkalnych.

Gmina Poczesna na fotowoltaikę, kolektory słoneczne, pompy ciepła i kotły na biomasę ma otrzymać 5,6 mln zł. Łącznie na OZE zostanie wydanych w gminie Poczesna ok. 6,6 mln zł wraz z kosztami, które muszą ponieść mieszkańcy.

Co to oznacza dla przeciętnego mieszkańca? Przede wszystkim do 85 proc. dofinansowania do w/w systemów wykorzystujących OZE.

Cztery lata temu były sporządzane listy osób zainteresowanych. Każda zainteresowana rodzina np. na fotowoltaiką musiała wydać na projekt ok. 300 zł. Niestety, ważność tych projektów wygasła, ale pozycja na liście została. Te osoby mają pierwszeństwo, by otrzymać dofinansowanie. Jest też spora liczba osób, które nie czekały na wsparcie z gminy i założyły np. fotowoltaikę lub wymieniły piece z programu "Czyste Powietrze". W związku z powyższym, będzie musiał zostać przeprowadzony dodatkowy nabór wniosków dla mieszkańców, którzy są chętni na dofinansowanie systemów wykorzystujących OZE. W samej gminie mówi się o 70-90 dodatkowych wniosków. A może być ich znacznie więcej.

Jaki będzie koszt np. fotowoltaiki? Z dofinansowaniem z Urzędu Marszałkowskiego, fotowoltaika 3-5kW będzie kosztować ok. 8000-9000 zł brutto.

PAWEŁ GĄSIORSKIJedna odpowiedź do “Dodatkowe miliony na fotowoltaikę, piece i pompy ciepła dla mieszkańców gminy Poczesna!”

  1. Kuoni pisze:

    Wiadomo kto załapie się na dofinansowanie, wójt i jego znajomi oraz znajomi znajomych. Na tym kolesiostwo polega. Zwykły mieszkaniec nie mający znajomości w gminie może pomarzyć o dofinansowaniu

    1
    6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *