zachmurzenie umiarkowane
26°
20°
czwartek
GDDKiA w Katowicach
DK91 z Nowej Wsi do Zawady już “prawie” gotowa
13 listopada 2023 r. | 11:52
0

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach wprowadziła docelową organizację ruchu na przebudowywanym odcinku drogi. Kończymy też prace wykończeniowe, które nie powinny już powodować utrudnień w ruchu. Na całej długości odcinka wykonano tzw. cichą nawierzchnię. W całości inwestycja powinna zostać zrealizowana do końca listopada br.

Na całej długości ułożono mieszankę mineralno-asfaltowa o otwartej teksturze, a grubość warstwy to 3 cm. Łącznie na powierzchni ok. 90 tys. m2 ułożono jej 7 tys. ton.

Głównym celem zadania jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na 5-kilometrowym odcinku DK91 (dawniej DK1) Nowa Wieś – Zawada oraz podniesienie nośności nawierzchni do 11,5 t/oś. Inwestycja zapewni także bezpieczeństwo pieszym poruszającym się wzdłuż i w poprzek drogi. Ponadto zmniejszone zostanie negatywne oddziaływanie ruchu na otoczenie poprzez zastosowanie cichych nawierzchni na jezdni drogi. Zadanie obejmowało przebudowę: nawierzchni jezdni, skrzyżowań z drogami poprzecznymi, poboczy, zatok autobusowych, istniejących chodników i budowę ich nowych odcinków. Powstały zjazdy na drogi dojazdowe, do pól oraz do posesji przyległych. Przebudowano istniejące przepusty, system odwodnienia. Wykonano także nowe urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) oraz oświetlenie drogi. Dla podniesienia bezpieczeństwa pieszych, wszystkie przejścia przez DK91 poza obrębem skrzyżowań z sygnalizacją świetlną zostały dodatkowo wyposażone w sygnalizację ostrzegawczą. Przebudowywany odcinek dawnej DK1 zlokalizowany jest w granicach województwa śląskiego na terenie powiatu częstochowskiego, w gminach Poczesna oraz Kamienica Polska. Na terenie gminy Poczesna droga przebiega przez miejscowości Poczesna i Kolonia Poczesna, natomiast na terenie gminy Kamienica Polska przez miejscowości Wanaty oraz Zawada.  /GDDKiA w Katowicach/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *