zachmurzenie duże
15°
12°
czwartek
CZAD – cichy zabójca
04 października 2022 r. | 12:17
0

2 października 2022 r. OSP Huta Stara A rozpoczęła akcję informacyjno - edukacyjną "CZAD – cichy zabójca". Plakaty informacyjne zostaną rozmieszczone na terenie Gmina Poczesna.

W tegorocznej edycji naszej akcji druhowie OSP zachęcają do zwrócenia uwagi na właściwą eksploatację urządzeń grzewczych jak i poprawną wentylację przy ich użytkowaniu. Niejednokrotnie w domach, firmach widzimy zatkane uszczelnione kratki wentylacyjne co może w dużym stopniu przyczynić się do tragedii. Jeśli widzisz u kogoś taka sytuację, nie bój się zwrócić uwagi, aby wentylacja w pomieszczeniach, w których zachodzi proces spalania była drożna. Przyczyną tragedii może być niewiedza, zaniedbanie, czy wadliwa instalacja odprowadzania spalin. Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób.
Rozpoczął się sezon grzewczy a wraz z nim wzrasta ryzyko pojawienia się śmiertelnych przypadków zatruć osób tlenkiem węgla (czadem) z uwagi na niewłaściwe eksploatowanie urządzeń grzewczych. Prawo zobowiązuje zarządców oraz właścicieli budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli instalacji gazowej, przewodów wentylacyjnych i kominowych co najmniej raz w roku.

Druhowie z Huty Starej A zachęcają do zakupu czujki czadu. Jest to niewielkie urządzenie, które może uratować życie. Partnerem akcji jest Fundacja Eltrox Razem Bezpieczniej.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *