zachmurzenie duże
czwartek
V Jura ROK Festiwal
29 maja 2019 r. | 11:01
0

Gmina Poczesna jest jednym z partnerów tegorocznego Jura ROK Festiwalu. Tym razem festiwal odbędzie się w niedzielę 2 czerwca w Kłobucku. Do współpracy przy tegorocznej edycji festiwalu na zasadzie partnerstwa przystąpiło 12. gmin: Olsztyn, Niegowa, Kłomnice, Poczesna, Janów, Lelów, Koniecpol, Przyrów, Kruszyna, Kamienica Polska, Wręczyca Wielka oraz Dąbrowa Zielona.

Na scenie zlokalizowanej na Rynku im. Jana Pawła II w Kłobucku zobaczymy: Zespół Kłobuczanie, Przedszkolaków z Gminy Kłobuck, dziecięcą grupę mażoretek oraz Zespół Śpiewaczy Wręczynki z Wręczycy Wielkiej, Zespół Śpiewaczy Klepisko oraz Zespół Pieśni i Tańca „Kłomnickie Płomyczki” reprezentujący Gminę Kłomnice. Z Gminy Niegowa zaprezentuje się Teatr Straszydło. W dalszej kolejności zobaczymy Zespół Folklorystyczny z Turowa reprezentujący Gminę Olsztyn, Zespół wokalny Ale! Babki z Gminy Kruszyna. Gminę Lelów reprezentować będzie Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej, Gminę Dąbrowa Zielona: Zespół Śpiewaczy Lipowianki oraz Zespół Śpiewaczy Dąbrowianki. Z Gminy Kamienica Polska - Zespół Folklorystyczny „Kamienica”, z Gminy Przyrów - Zespół Pieśni i Tańca „Przyrowskie Nutki”. Gminę Poczesna reprezentować będzie Zespół Folklorystyczny "Wrzosowianie". Z gminy Janów - Zespół Folklorystyczny Janowianie. Na zakończenie wieczoru Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Kłobucka zobaczymy w spektaklu pt. "Noc Kupały".

W ramach Dnia Rodziny Grupa Teatralna sMOK zaprezentuje przedstawienie pt. "Pinokio".

Festiwal jest również okazją do promocji Śpiewnika Ludowego Koła Gospodyń Wiejskich z Lusławic, opracowanego i wydanego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.

W programie przewidziano rozstrzygnięcie "Legend Jury" konkursu Legend, Baśni, Podań oraz dwóch konkursów plastycznych: dla dzieci „Jura oczami dziecka w odsłonach czterech pór roku” oraz Jurajskiego Konkursu Plastycznego dla młodzieży i dorosłych „Ilustracja do bajek, legend, podań".

Festiwal uświetni występ zespołu Rzoz, grupy rockowej, łączącej muzykę rockową z poezją góralską. Założycielem zespołu jest Bartłomiej Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej. Podczas występów poza skrzypcami, perkusją, i gitarami zespół wykorzystuje również dudy podhalańskie, drumlę i piszczałki.

W ramach imprezy organizowany jest konkurs "Legendy Jury" ogłoszony w tym roku po raz piąty, ma na celu ochronę języka regionalnego oraz pozyskanie spisanych w gwarze podań, legend i baśni. Istotnym założeniem jest poszukiwanie mało znanych utworów oraz zachęcenie do poznania lokalnej historii i przekazania jej w tradycyjnej formie literackiej.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *