zachmurzenie duże
18°
16°
piątek
fot. Magdalena Caban
Autorka Ewa Cielesz odwiedziła gminę Poczesna
19 października 2021 r. | 12:08
0

15 października  gościem Gminnej Biblioteki Publicznej w Poczesnej była Pani Ewa Cielesz. W dorobku artystycznym pisarki znajduje się kilka tomików poetyckich, zbiór opowiadań ,,Co za gwiazdami”, powieść ,,Niskie drzewa”, seria książek ,,Słońce umiera i tańczy”, najnowsza „Tango” oraz seria ,,Pochyłe niebo”. Jej książki cieszą się pochlebnymi opiniami zarówno krytyków, jak i czytelników. Ewa Cielesz jest polską pisarką o stale rosnącej popularności. Rozgłos zdobyła za sprawą trzytomowej serii powieściowej zatytułowanej „Córka cieni”, na którą składają się pozycje: „Siedem szmacianych dat”, „Obce matki” a także „Burza przed ciszą”. Trylogia przedstawia ukazane na tle wojny losy tytułowej bohaterki Julianny.

Ewa Cielesz urodziła się w Piasecznie. Ukończyła studia pedagogiczne na Uniwersytecie Wrocławskim, a następnie reżyserię we wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Pasją Pani Ewy jest również teatr. Pisarka jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu i Uniwersytetu Wrocławskiego. Prowadzi teatralne grupy dla najmłodszych, starszej młodzieży, studentów oraz grupę dorosłych. Dla tych wszystkich grup pisze programy i scenariusze. Jej spektakle cieszą się dużym powodzeniem. Ewa Cielesz jest autorką powieści, nauczycielką i instruktorem teatralnym, czterokrotnie wraz ze swoim zespołem, zdobyła Grand Prix Festiwalu Małych Form za Sztuki swojego autorstwa, związana z Wrocławiem. Obecnie mieszka w Konstancinie. Autorka zdradziła obecnym na spotkaniu kulisy swojego warsztatu pisarskiego. Opowiadała o tym, skąd czerpie inspirację do swoich książek, o planach na następne powieści, które już kiełkują jej w głowie, a także o zabawnych sytuacjach, jakie spotykają ją na spotkaniach autorskich. Wspominała też o swoich czytelnikach oraz ich wpływie na jej twórczość i życie. Bardzo ciekawie opowiadała o swoim życiu, swojej twórczości i o tematyce swoich powieści. Najbardziej znana jest trylogia „Córka cieni”, a w niej opisany: przedwojenny zakazany romans, ucieczka w Bieszczady, brutalność, wojny, bandy ukraińskie, trudna rzeczywistość powojennej Polsce – na tle zawirowań dorasta w samotności mała dziewczynka.

Autorka z radością w barwny i porywający sposób opowiadała o swoich życiowych losach zanim wstąpiła na drogę pisarstwa, oraz o swoim zapale do wykonywanego zawodu - a może raczej powołania, o swojej twórczości i o spotkaniach ze zwykłymi ludźmi noszącymi w sobie wiele niezwykłych i ciekawych historii. Podczas spotkania można było zakupić książkę z autografem. Spotkanie zakończyło się indywidualnymi rozmowami z pisarką, przy podpisywaniu licznie zakupionych książek. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem osobowości autorki, cieplej i niezwykle życzliwej. Dziękujemy.

Iwona SkorupaDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *